Podstawy fotografii: jak zacząć przygodę?
Fotografia to pasja wielu osób. Niewielu jednak z tych, którzy rozpoczęli swoją przygodę z fotografowaniem, ma szansę utrzymywać się ze swojej pasji. Niezależnie od tego, czy chcemy zajmować się fotografią profesjonalnie, czy jest to hobby, jakiemu chcemy oddawać się po godzinach pracy, warto poznać pewne podstawy robienia zdjęć, aby uniknąć szeregu błędów, z którymi na początku swojej kariery musieli mierzyć się niektórzy specjaliści. Warto czerpać z ich wiedzy i doświadczenia i stosować się do wskazówek, których udzielają swoim młodszym kolegom z branży. Dlatego jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z fotografią, powinniśmy zapoznać się z pewnymi poradami, które ułatwią nam wykonywanie naszych pierwszych zdjęć. Jak zacząć robić zdjęcia? Przedstawiamy poradnik dla początkujących fotografów.
Podstawy fotografii – co warto wiedzieć, aby robić dobre zdjęcia?
Podstawy fotografii dla początkujących to poradnik wykonywania zdjęć dedykowany osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią. Co warto wiedzieć, wykonując swoje pierwsze zdjęcia i z jakimi problemami mierzą się osoby, które chcą poznać podstawy fotografii? Bardzo często pasjonaci, którzy dopiero kupili swój pierwszy aparat, chcą od razu wykonywać świetne zdjęcia. Jednak nawet jeżeli ich kilka pierwszych kadrów będzie naprawdę udanych, to jeśli nie zapoznają się z podstawowymi pojęciami fotografii, będzie im trudno podnosić swoje umiejętności i robić coraz lepsze zdjęcia. Dlatego poradniki dla początkujących fotografów zawsze tłumaczą najważniejsze pojęcia w fotografii, takie jak kadrowanie, kompozycja, naświetlenie itp. Ucząc się o tych poszczególnych elementach wykonywania zdjęcia, a także poznając swój aparat, z czasem zauważymy postępy w naszych pracach. W fotografii choć liczy się wyobraźnia i zmysł artystyczny, to jednak niezwykle istotna jest także odpowiednia wiedza i doświadczenie.
Fotografia dla początkujących – aparat fotograficzny, obiektyw, blenda i przysłona
Każdy początkujący fotograf powinien zaopatrzyć się w kilka niezbędnych elementów, bez których wykonywanie nawet mało skomplikowanych zdjęć mogłoby być trudne. Oczywiście nie zrobimy żadnego zdjęcia bez aparatu fotograficznego. Dlatego jeżeli jeszcze do tej pory nie zaopatrzyliśmy się w taki sprzęt i szukamy modelu, który spełni nasze oczekiwania, powinniśmy najpierw określić swój budżet, ponieważ ceny aparatów fotograficznych mieszczą się w naprawdę szerokim zakresie. Określając więc podstawowe funkcje, na których nam zależy, a także sumę, jaką możemy przeznaczyć na zakup tego urządzenia, łatwiej nam będzie dobrać idealny dla siebie model spośród szerokiej gamy dostępnych na rynku sprzętów.
Jakie aspekty wziąć pod uwagę wybierając pierwszy aparat? Przede wszystkim sprawdźmy, czy wybrany przez nas model posiada tryb manualny pozwalający na samodzielny dobór parametrów ekspozycji. Jest to niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli bardziej świadomie fotografować. Kolejny aspekt to wymienna optyka. Możliwość wykorzystywania w aparacie różnych obiektywów, pozwala nam na osiąganie rozmaitych efektów, na przykład rozmycia tła w fotografii portretowej czy wyostrzenia niektórych elementów. Dlatego każdy początkujący fotograf powinien wiedzieć o tym, że nierzadko znacznie ważniejsze od tego, jakiego sprzętu używamy, jest to, na jaki obiektyw postawimy. Wśród elementów, które należy uwzględnić, wybierając aparat fotograficzny, wymienia się też dostępność pliku RAW, czyli formatu zdjęć zapisywanych bezpośrednio z matrycy.
Wśród pozostałych elementów poza aparatem fotograficznym, w które musi zaopatrzyć się każdy początkujący fotograf, obok obiektywów wymienia się blendę. Czym dokładnie jest ten produkt? Otóż blenda to inaczej ekran odblaskowy. Pozwala ona na skierowanie światła na fotografowany przedmiot, dzięki czemu doświetla wybrane elementy kadru. Obecnie na rynku dostępne są blendy w różnych kolorach. Najczęściej jednak występują modele białe, złote i srebrne. Niektóre z nich dodatkowo są połączone z czarnym elementem pochłaniającym światło, pozwalającym zmienić barwę i moc odbijanego światła. Narzędzie to jest bardzo tanie i niesamowicie przydatne nie tylko przy wykonywaniu zdjęć portretowych, ale również na przykład produktowych. Najlepiej na początku postawić na blendy o średnicy 80 cm.
Przysłona z kolei to regulowany w obiektywie otwór, który odpowiada za to, ile światła zostanie dostarczonego do matrycy. Jest to więc element, który wybiera się razem z obiektywem. Do określenia stopnia otwarcia przysłony stosuje się wartość zapisywaną jako symbol f/. Im jest ona większa, tym więcej światła wpada do aparatu. Odpowiednie operowanie przysłoną pozwala uzyskać na zdjęciu głębie ostrości, choć jasność fotografii zależy też od długości ogniskowej.
Poradnik fotografii cyfrowej – parametry ekspozycji: czułość iso i głębia ostrości
Każdy początkujący fotograf powinien wiedzieć nie tylko, w jaki sposób dobrać lustrzankę, jak ustawić blendę, by uzyskać odpowiednią ilość światła, ale także jak dostosować parametry aparatu do swoich wymagań. Na obraz, który zobaczymy, wpływają tzw. parametry ekspozycji. Jest to jeden z najważniejszych aspektów, z którymi powinien zapoznać się każdy początkujący fotograf. Wymienia się trzy podstawowe parametry, dzięki którym tło może być bardziej lub mniej skompresowane, a zdjęcie może być ciemniejsze bądź jaśniejsze. Wpływają one również na jego jakość. Zalicza się do nich: czas naświetlenia, przysłonę i czułość ISO.
Wartość przysłony określa ilość światła, która wpada do aparatu i wpływa ona na jakość fotografii. Im większa wartość przysłony, tym więcej światła wpada do aparatu. Dlatego większe wartości przysłony stosuje się na przykład wtedy, kiedy chcemy pokazać konkretny obiekt w całej okazałości tak, by był jak najbardziej wyraźny. W takim przypadku warto sięgnąć po przysłonę na przykład f/8, a nawet wyższą. Jeżeli jednak chcemy skupić się na konkretnym obiekcie i rozmyć tło, wówczas należy stosować niskie wartości przysłon.
Kolejnym ważnym parametrem ekspozycji jest czułość ISO, która określa, w jakim stopniu matryca jest wrażliwa na światło. ISO nazywane jest również fałszywym światłem, które wpływa na zwiększenie czułości matrycy. Jest to dodatkowe światło, które wpada do aparatu. Matryca jednak przyjmuje tyle samo światła, tylko zwiększając ISO, nasze zdjęcie jest jaśniejsze ze względu na to, że matryca jest na nie bardziej czuła. Wysokie ISO powoduje, że zdjęcie staje się coraz jaśniejsze. Jednak zwiększając wartość ISO, musimy liczyć się również z tym, że fotografia będzie coraz bardziej ziarnista, a tym samym wysoki wskaźnik ISO pogorszy jego jakość. W tym przypadku im wyższe ISO tym zdjęcie może być gorsze, ponieważ będzie ona bardziej czuła na światło, a co za tym idzie, zdjęcie będzie jaśniejsze. Im mniejsza czułość ISO, tym więcej mniej światła zarejestruje aparat. Należy jednak pamiętać, że czułość matrycy należy zawsze dostosowywać do innych parametrów ekspozycji, aby osiągnąć oczekiwany efekt.
Nauka fotografii – czas naświetlania, czyli czas otwarcia migawki
Czym jest czas naświetlenia? Otóż jest to czas, w którym matryca rejestruje światło. Dlatego wybierając ustawieniach określony czas w sekundach, musimy wiedzieć o tym, że właśnie przez taki czas aparat będzie rejestrował obraz, a więc robił zdjęcie. Im dłuższy jest czas naświetlania, tym większe prawdopodobieństwo, że zrobione przez nas zdjęcie będzie poruszone. Dodatkowo im dłuższy czas naświetlenia, tym aparat zarejestruje więcej światła, a co za tym idzie, fotografia będzie jaśniejsza. Z kolei im krótszy będzie taki czas, tym zdjęcie będzie robione krócej, a więc aparat zarejestruje mniej światła, a jednocześnie zamrozi ruch.
Czas naświetlania nazywany również czasem otwarcia migawki to element, od którego zależy nie tylko ekspozycja zdjęcia, a więc jego jasność, ale także niezwykle ważne narzędzie pozwalające kreować nastrój zdjęcia. Bardzo często w przypadku ekstremalnie krótkich czasów naświetlania, jak i bardzo długich, jesteśmy w stanie zarejestrować takie elementy, które nie są widoczne gołym okiem, na przykład krople deszczu rozbryzgujące się na chodniku.
Podstawy dla początkujących fotografów – ogniskowa
Wśród pojęć, z którymi powinien zapoznać się każdy początkujący fotograf, bez wątpienia wymienia się też ogniskową. Jest to określenie, które jest bezpośrednio związane z obiektywem aparatu. Czym jednak dokładnie jest ogniskowa/ Najprościej rzecz ujmując, jest to element, który decyduje o kącie widzenia obiektywu. Oznacza to, że każda ogniskowa decyduje o tym pod jakim kątem obiektyw zarejestruje obraz. Im wybieramy mniejszą ogniskową, a więc o niższej wartości liczbowej, tym obiektyw będzie widział szerszy obraz. Z kolei im większa ogniskowa, a więc o wyższej wartości liczbowej, tym obiektyw będzie widział mniejszy obraz, jednak będzie on bardziej przybliżony.
Umowny podział ogniskowych dotyczy ogniskowych małych, średnich, dużych i bardzo dużych. Te pierwsze sprawdzają się w przypadku fotografowania architektury, wnętrz bądź krajobrazów i mowa tutaj o wartości liczbowej 14 mm. Średnia ogniskowa z kolei doskonale sprawdza się w wielu przypadkach, ponieważ wyróżnia się dość uniwersalnymi parametrami i dotyczy wartości 35-50 mm. Ogniskowa duża, czyli o wartości 85-200 mm wykorzystywana jest w portretach, a bardzo duża, czyli powyżej 200 mm stosowana jest w fotografii sportowej oraz przyrodniczej.
Kompozycja w fotografii – jak tworzyć idealny kadr? Kadrowanie dla początkujących
Techniczne podstawy fotografii są jednym z istotnych aspektów poruszanych w wielu poradnikach fotograficznych. Jednak równie istotny jest ten dotyczący tego, jak fotograf powinien patrzeć na fotografowany obiekt. Zgłębiając podstawy fotografii, powinniśmy więc dowiedzieć się nieco o zasadach wykonania zdjęcia, czyli o kompozycji i kadrowaniu. Dla wielu działających w branży od wielu lat fotografów kompozycja zdjęcia jest dużo ważniejsze niż czułość matrycy na światło, odpowiednie doświetlenie, czy przysłona i czas naświetlania. Z tego powodu rozpoczynając swoją naukę fotografowania, powinniśmy zgłębić nie tylko techniczne aspekty wykonywania dobrej jakości zdjęć, ale również nieco dowiedzieć się na temat zasad kompozycji.
Kompozycja, czyli sposób kadrowania jest dla wielu uznanych fotografów najważniejszym etapem tworzenia zdjęcia. To od osoby, która wykonuje zdjęcie, zależy, jaki wycinek sceny chce umieścić na zdjęciu i od tej decyzji zależy czy fotografia będzie udana, czy też nie. Zasady kadrowania tak naprawdę trenujemy za każdym razem, kiedy robimy zdjęcie. Obserwując otrzymaną fotografię, jesteśmy w stanie dostrzec błędy w kadrowaniu, dzięki czemu kolejne zdjęcie może być znacznie lepsze. Nauka na własnych błędach to jeden sposób podchodzenia do tematu kompozycji. Drugim jednak jest obserwowanie cudzej twórczości, nie tylko fotografów, ale również rysowników, malarzy czy grafików.
Warto wiedzieć o tym, że na sposób komponowania ma wpływ nie tylko umiejętność doboru odpowiedniego kadru, ale również narzędzia, z których korzystamy w kolejnych etapach, kadrując zdjęcia. Wśród kluczowych pojęć, które powinien poznać każdy początkujący fotograf, jest tzw. trójkąt ekspozycji. Jest to układ zależności między parametrami wpływającymi na ekspozycję. Te trzy kluczowe elementy to czas otwarcia migawki, wartość przysłony i czułość, o których mowa była we wcześniejszych artykułu.
Jak robić dobre zdjęcia portretowe?
Fotografia portretowa rządzi się swoimi prawami, co sprawia, że wielu początkujących fotografów nieco obawia się wykonywania tego typu zdjęć. O czym jednak pamiętać wykonując portrety? Wśród podstawowych zasad, którymi warto kierować się na początku swojej przygody z fotografowaniem portretowym, można wymienić podstawy fotograficzne, takie jak kompozycja, wybór obiektywu bądź ogniskowej czy podstawowych narzędzi pracy, a więc dobór odpowiedniego trybu aparatu.
Kolejnym aspektem jest oświetlenie. Pamiętajmy, że dobry portret może powstać nie tylko w studiu fotograficznym, gdzie wykorzystujemy sztuczne światło, ale także w świetle naturalnym. W takim przypadku jednak często warto delikatnie je zmodyfikować odbłyśnikiem, aby uzyskać miękkie padające na twarz modela oświetlenie. Żeby tworzyć jak najlepsze portrety, warto nauczyć się wykorzystywać odpowiednio blendę, a także oświetlenie studyjne. Na początku naszej przygody z portretami, wystarczy nam tylko jedno lub ewentualnie dwa światła, a także standardowa lampa błyskowa.
Tworząc portret, warto wcześniej zastanowić się, jaki ma mieć on charakter. Warto zadbać także o odpowiedni ratusz ze względu na to, że na portrecie często widoczne są te elementy, które model wolałby poddać obróbce, takie jak zmarszczki, przebarwienia czy niedoskonałości. Ucząc się więc fotografii portretowej, należy w tym samym czasie zdobywać wiedzę dotyczącą wykorzystania programów graficznych, takich jak Lightroom czy Photoshop.