Fototapeta do wnętrza – marzenie z dzieciństwa

Któż z nas nie pamięta, gdy w latach młodzieńczych próbował ozdabiać pokój plakatami – idoli czy to sportowych, czy to muzycznych – wyrwanymi ze środka kolorowych magazynów? Plakatami, które później mniej lub bardziej udolnie naklejaliśmy, ku utrapieniu rodziców, wprost na tapetę lub zawieszaliśmy na znany w czasach peerelowskich rodzaj słomkowej makaty. I marzyliśmy o tym, że plakat z naszego ulubionego filmu modny wzór i ornament lub zdjęcie znanego zabytku z zagranicznej wycieczki będzie nam towarzyszyć trochę dłużej, niż tylko w czasach młodości.

Czym tak naprawdę jest fototapeta?

Odpowiedzią może być fototapeta do wnętrza, którą w pełni profesjonalnie wykona wyspecjalizowany zakład poligraficzny. „Skracając długą opowieść”, jakby to powiedzieli Anglicy, do produkcji fototapet wykorzystywany jest specjalny papier o gramaturze najczęściej 135-290 g/m². Aby taka fototapeta do wnętrza była odpowiednio wzmocniona i odporna na zadarcia, nawet uderzenia, by wytrzymała przecieranie mokrą ścierką w trakcie sprzątania, stosuje się powlekanie papieru warstwą PCW. Na rynku spotykane są także fototapety z fizeliny z warstwą PCW lub także specjalne tapety powleczone dodatkowo laminatem.

Tak przygotowana fototapeta jest w pełni odporna na działanie pleśni i grzybów oraz dzięki warstwie winylowej, także odporna na blaknięcie. Jeśli chodzi o sposób „montażu”, to rzecz jasna wyróżniamy fototapety samoprzylepne, fototapety z klejem, który zaczyna działać po lekkim zwilżeniu wodą oraz te, wymagające użycia dodatkowego kleju, najlepiej mocnego, klasy PVA.

Mały poradnik: jak wybrać fototapetę?

Jeśli tylko trafimy na drukarnię lub sklep internetowy np. Foteks, która zajmuje się tzw. drukiem wielkoformatowym oraz ma w ofercie różne podtypy fototapet, to kłopot z głowy. Fachowiec pomoże nam wybrać i rodzaj laminatu, i klejenia tapety z powierzchnia ściany. Niemniej i przed nami stoi dość trudne zadanie, bowiem modny wzór zwykłej tapety, to nie wszystko, co musimy określić przed zleceniem druku.

Tak więc, po pierwsze dokonajmy wyboru ściany lub ścian, jeśli tapeta ma zakręcać za róg w danym pomieszczeniu, lub ma być podzielona wyłomem w murze, bo i takie przypadki też się zdarzają. Pamiętajmy, że ściana, jeśli tylko chcemy ją ozdobić fototapetą – mówiąc kolokwialnie – „od stóp do głów”, musi być wyeksponowana, tak by dla nas i dla gości widoczne były wszystkie ważniejsze elementy kompozycji lub powiększonego zdjęcia. Jeśli jest to widok np. tropikalnej plaży, iglastego lasu z górami w tle lub dużego, masywnego budynku, to nie ma problemu z ustawieniem przed ścianą mniejszych mebli. Jeśli jednakże wybierzemy na główny motyw fototapety zabytek z dużą ilością ważnych wizualnie elementów architektonicznych, to po zastawieniu takowej tapety dużym sprzętem domowym, punkt centralny fototapety po prostu nam zginie. Umknie nam to, co decyduje o ważności elementów centralnych fototapety.

Modny wzór nie tylko do kuchni

Łatwiej nam w tym względzie będzie, jeśli postanowimy ozdobić pomieszczenie (najczęściej są to kuchnie, aczkolwiek nie tylko) powtarzalnym wzorem, swoistym deseniem. W internetowych bankach plików graficznych, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty możemy zakupić, zarówno ornament starogrecki, jak i modny wzór ludowy (kaszubski, podhalański, itp.), z nutą nowoczesności. Warto zastanowić się nad tą formą aranżacji kuchennego wnętrza, jeśli nie mamy ochoty zdać się na pospolite tapety lub ściany malowane farbą. Jako wzór powtarzalny, czyli swoisty ornament możemy także wykorzystać pewien wycinek danej kompozycji, np. element z dzieła malarstwa nowoczesnego.

Fototapeta do wnętrza – co zrobić, by pasowała do pomieszczenia

Po pierwsze i najważniejsze: zmierzyć pomieszczenie, a zwłaszcza ścianę, na której nasze cudo ma zawisnąć. Następnie spójrzmy na cyfrowe wymiary zdjęci, które chcemy powiększyć do ogromnych rozmiarów ściany. Może się, bowiem okazać, że format ściany nie pokrywa się z formatem zdjęcia, i tak prawdopodobnie zresztą będzie.

Nasz krótki poradnik ma i na to radę – nie ma się co zmartwiać tym, czy będziemy musieli „spłaszczyć” zdjęcie, by dopasować je do wymiarów ściany, ponieważ zakłócilibyśmy w ten sposób naturalne współrzędne elementów na zdjęciu. Możemy natomiast spróbować zdjęcie przyciąć, jeśli nie potrafimy tego dokonać sami, pracownik zakładu poligraficznego pomoże nam z pewnością, prezentując różne możliwości na monitorze w punkcie obsługi klienta. Drugie wyjście, jeśli zdjęcie – jakkolwiek dziwnie to zabrzmi – nie pasuje do ściany, to taki druk fototapety, iż jej powierzchnia nie zajmuje całej ściany, tylko pewien wycinek.

Fototapeta do wnętrza – porady ogólne

O czym częstokroć zapominamy to fakt, iż łatwiej jest nam przykleić tapetę w pustym pomieszczeniu, jeszcze przed wprowadzeniem mebli i sprzętów do niego. Rzecz jasna nie namawiamy nikogo do natychmiastowej wymiany mebli, jeśli tylko zapałamy miłością do pomysłu naklejenia fototapety, sprzęty okażą się rażąco nie współgrać z paleta barw na fototapecie. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie chcemy, by pomieszczenie było odbierane wizualnie na zasadzie kontrastu, to na pierwszy rzut oka ciemne pomieszczenie, wypełnione meblami w ciemnej tonacji (np. w kolorze wenge) z naklejoną tapetą z widokiem wiejskiej willi w słonecznej Toskanii, będzie się prezentowało – eufemistycznie rzecz ujmując – cokolwiek dziwnie.

Inna dobra rada, w salonie, który umeblowaliśmy skrupulatnie antykami lub meblami rekonstrukcyjnymi „z epoki”, fototapeta do wnętrza nowoczesnego (np. z widokiem architektury postmodernistycznej), będzie się kłóciła z ogólną atmosferą pomieszczenia.

Dodaj komentarz