Fotografia z rozmytym tłem

Wielu ludzi, zwłaszcza początkujących adeptów fotografii marzy o robieniu portretów z rozmazanym tłem. Jeśli posiadasz jako taki aparat, najlepiej z możliwością wprowadzenia ręcznych ustawień to prawdopodobnie jesteś w stanie robić takie zdjęcia. Cała zabawa polega na odpowiednim połączeniu kilku zależności.

1. Odległość od obiektu fotografowanego i tła za nim. Jeśli obiekt fotografowany jest blisko aparatu a tło daleko i ostrość ustawimy na fotografowany obiekt, to tło im będzie dalej tym bardziej się rozmyje.

2. Ogniskowa obiektywu – im większa, tym bardziej rozmyte tło (w aparatach kompaktowych będzie to większa wartość zoomu a dla lustrzanek po prostu ogniskowa obiektywu). Przy fotografowaniu portretów wyższa wartość ogniskowej daje też dodatkowy efekt w postaci mniejszych zniekształceń obrazu (dystorsja).

3. Wartość przysłony. Przysłona to element obiektywu, który odpowiada za ilość wpadającego do aparatu światła w jednostce czasu. Tak logicznie mówiąc to jest tak jakbyście mieli zlewozmywak z regulowanym korkiem. Im większy otwór, tym szybciej woda spłynie ze zlewu. W przypadku fotografowania z rozmytym tłem im większy otwór przysłony (jak najniższa wartość przysłony) to tło będzie bardziej rozmyte. Na przykład jeśli mamy obiektyw z wartością przysłony f=1, 8 to tło będzie bardziej rozmyte jak przy wartości f=5, 6.

Oto cały sekret fotografii z rozmytym tłem. Powodzenia.

Dodaj komentarz